Senator Napieralski dąży do spotkania ws. szpitali

szpital w dębnieSenator Grzegorz Napieralski przesłał oświadczenie złożone do Pani Wicepremier RP Beaty Szydło na temat opieki zdrowotnej w szpitalach powiatowych województwa zachodniopomorskiego.

Senator Napieralski podtrzymał propozycję organizacji spotkania przedstawicieli szpitali z Panią Premier na terenie województwa zachodniopomorskiego.

Szanowna Pani 
Beata Szydło 
Wicepremier

Ponawiam swoją prośbę z poprzedniego oświadczenia złożonego w sprawie opieki zdrowotnej na terenie Województwa Zachodniopomorskiego. Informacje napływające z powiatów są przerażające. Większość placówek ma problemy z finansowaniem swojej działalności, większość szpitali zgłasza problem dostępności pracowników na rynku. Wszyscy są zgodni, że koszty działalności wzrosły bardzo mocno, a kontrakty są na bardzo niskim poziomie.

Tymczasem obowiązek zapewnienia przez Państwo dotacji celowej w odpowiedniej wysokości dla jednostek samorządu terytorialnego wynika z ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.

Powiat Stargardzki prowadzący szpital publiczny w Stargardzie (największe miasto po Szczecinie i Koszalinie w tej części województwa zachodniopomorskiego) zgłasza problem w zakresie deficytu personelu medycznego. Kolejny problem to zastąpieni ryczałtu zapłaty za wykonane usługi, które nie są doszacowane pod względem ilości i kosztów.

Szpital w Barlinku prowadzony przez miasto Barlinek i Powiat Myślibórz zwraca problem na odejścia personelu do lepiej płatnej pracy nawet poza opieką zdrowotną. Niski kontrakt NFZ powoduje długie kolejki oczekiwania do kardiologa, laryngologa, ortopedy, diabetologa, gastroenterologa. Osoby ze skierowaniem na rehabilitację czekają… 70-80 dni. Czas oczekiwanie na przyjęcie do oddziału opieki długoterminowej też jest długie gdyż wynosi około 100 dni.

Szpital w Dębnie, który jest finansowany przez miasto Dębno i Powiat Myślibórz, zwraca uwagę na wysokie koszty pracy personelu wykwalifikowanego, co pogarsza wyniki finansowe placówki. Kontrakty z NFZ w żaden sposób nie pozwalają wykonywać prac remontowych. Brak pieniędzy na inwestycje powoduje, że młody personel nie chce pracować, a pacjenci szukają porad w innych placówkach.

W związku z tym zwracam się z prośbą o podjęcie działań na rzecz poprawy warunków działania opieki szpitalnej.

Z poważaniem

Grzegorz Napieralski

Zobacz także...