Wspólne kolędowanie mieszkańców Dębna

wspólne kolędowanie dębno

fot. Civitas Christiana Dębno

Około 200 osób uczestniczyło we wspólnym śpiewaniu kolęd, pastorałek i piosenek świątecznych w Dębnowskim Ośrodku Kultury. Organizatorami spotkania było Katolickie Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, Poradnictwo Rodzinne w Dębnie oraz DOK.

„Pole Pasterzy” zorganizowano już po raz drugi dla mieszkańców naszego miasta, okolicy i przybyłych gości. Przy świątecznych stołach, choince, ale co najważniejsze, przy Bożonarodzeniowym Żłóbku, mogliśmy podzielić się opłatkiem, złożyć życzenia i wspólnie pokolędować.

Swoją obecnością zaszczycił nas burmistrz Dębna, który przybył na to spotkanie wraz z małżonką. Pan burmistrz Grzegorz Kulbicki pogratulował organizatorom i powiedział wiele ciepłych słów o tym, że spotkaliśmy się razem pielęgnując piękną polską tradycję, że na sali spotkało się kilka pokoleń, by spędzić razem to popołudnie. Zaśpiewaliśmy kolędę „Wśród nocnej ciszy”, kolęda wybrzmiała przepięknie na 200 głosów, przy delikatnym akompaniamencie trąbki i saksofonu. Wśród nas obecni byli także kapłani z obu naszych dębnowskich parafii na czele z proboszczem parafii pw. Św Ap. Piotra i Pawła – Ks. Dziekanem Henrykiem Łąckim i Proboszczem Parafii pw. Matki Bożej Fatimskiej – Ks. Kanonikiem Robertem Szumowskim. Po wspólnej modlitwie i błogosławieństwie, podzieliliśmy się opłatkiem składając życzenia świąteczno – noworoczne. W tym czasie zespół muzyczny „Hosanna” brzmieniem harfy zapoczątkował kolędę „Cicha noc”, następnie dołączyły pozostałe instrumenty i brzmienie głosów.

Spotkanie przebiegało w bardzo uroczystej atmosferze, śpiewaliśmy kolędy, pastorałki i piosenki świąteczne, które znamy i kochamy. Całość spotkania miałam zaszczyt i przyjemność poprowadzić osobiście, w przerwach między śpiewaniem i graniem, opowiedziałam uczestnikom m.in. o Polu Pasterzy w Betlejem, ale także o działalności w Dębnie Stowarzyszenia i Poradnictwa Rodzinnego. Zapowiedziałam m.in. kolejne wydarzenie, a mianowicie IV Dzień Zakochanych Małżeństw i Narzeczonych w Dębnie, którego jesteśmy (jako Stowarzyszenie) pomysłodawcami i organizatorami. W tym roku gościem zaproszonym jest ks. Piotr Pawlukiewicz, który sam zaproponował temat prelekcji na ten dzień: „Nazywać rzeczy po imieniu”. Już dziś bardzo serdecznie zachęcamy do zapisania sobie w kalendarzach, aby 10 lutego spędzić w Dębnie, szczególnie zapraszamy małżeństwa do udziału we Mszach św. z odnowieniem przyrzeczeń małżenskich w obu naszych kościołach parafialnych, a potem na wspólny obiad w restauracji Panorama, gdzie wykład poprowadzi ks. Piotr Pawlukiewicz. Już wkrótce pojawiaąsię ogłoszenia i plakaty.

Wracając do naszego kolędowania – muzycznie całe spotkanie poprowadził 19-sto osobowy zespół wokalno – instrumentalny HOSANNA, który tworzą dzieci, młodzież i dorośli z Dębna i okolic. Zespół poprowadziła p. Pauline Lemańska ze Szczecina. Pani Lemańska na co dzień pracuje w Filharmonii Szczecińskiej i w Szkole Muzyki ARTYZ. Bardzo dziękujemy pani Paulinie, za to, że zechciała przygotować nasz dębnowski zespół do tego ważnego dla nas wszystkich wydarzenia. Było to spotkanie biletowane, a więc podczas całego spotkania mogliśmy częstować się przepysznymi smakołykami świątecznymi, które przygotowała lokalna firma „KONSUM” (państwo Stanisława i Paweł Piotrowscy).

Na stołach znalazły się więc: pierogi, krokiety, bigos, czerwony barszcz, to wszystko w cenie 10 zł /osobę. Oprócz tego na stołach były domowe wypieki oraz kawa i herbata. Goście przepięknie zareagowali na hasło „Przynieś smakołyk i poczęstuj sąsiada”, co oznacza, że można przynieś ze sobą na stół owoce, wodę i słodycze. W drugiej godzinie spotkania poprosiłam wszystkich gości o powstanie z krzeseł i zaprosiłam wraz z p. Pauline Lemańską do wspólnego tańca. Zademonstrowałyśmy prosty układ taneczny dla wszystkich uczestników do piosenki świątecznej pt. „Kolędujmy wesoło”. Zatańczyliśmy radosny taniec, co wywołało mnóstwo uśmiechów na twarzach uczestników.

Wszystkim bardzo dziękujemy, to był piękny widok, kiedy to prawie 200 osób świętowało Narodziny Pana w radosnym tańcu. „…kolędujemy wesoło, niech radość będzie wokoło, niech serca nasze kolędują, Narodzenie Pana zwiastują…”

Aby było, jak w domu, jak w rodzinie, w trakcie spotkania poprosiłam też o opowiedzenie historii, wspomnień związanych ze Świętami Bożego Narodzenia i okazało się, że wśród gości razem z nami, na sali była 93 – letnia p. Władysława Tomala, która lata swej młodości przeżyła na Syberii. Pani Władysława opowiedziała nam o Bożym Narodzeniu i zimnie, o głodzie, o tym, że nie było opłatka i ludzie dzielili się wszystkim, co mięli; złożyła nam wszystkim życzenia zdrowia i radości w sercach, to było bardzo wzruszające.

Podobnie, jak w roku ubiegłym, organizatorzy przygotowali prezent – niespodziankę dla rodziny, która najliczniej przybędzie na „Pole Pasterzy” w Dębnie. Można powiedzieć, że „udało się pokonać rekord” z roku 2018, ponieważ w 2019 r. przybyła 12 – osobowa rodzina, właśnie z panią Władysławą, seniorką rodu.

W imieniu organizatorów bardzo serdecznie dziękujemy za obecność, za życzliwość, za wspólny piękny śpiew. Z nadzieją na spotkanie w przyszłym roku, w tak licznym gronie

Aneta Dobropolska
Przewodnicząca Zarządu Katolickiego Stowarzyszenia „Civitas Christiana’
doradczyni rodzinna w parafii pw. Św. Ap. Piotra i Pawła w Dębnie

Zobacz także...