Panele ogrodzeniowe metalowe – jak wykonać samodzielny montaż?

Panele ogrodzeniowe metalowe w ostatnich latach zyskały na popularności. Takie opłotowanie, dzięki niskiej cenie i szybkości montażu w ostatnich latach stało się popularne także na posesjach prywatnych. Jakie są rodzaje ogrodzeń panelowych? Z czego składa się takie ogrodzenie i na co uważać w czasie samodzielnego montażu paneli? Na te i inne pytania odpowiemy w poniższym artykule.

Rodzaje ogrodzeń panelowych

Panele ogrodzeniowe metalowe możemy kupić proste lub przetłaczane. Ogrodzenia panelowe proste inaczej nazywane panelami 2d stworzone są z 2,5 metrowych elementów – czyli przęseł. Ich główną zaleta jest bardzo duża stabilność dzięki poprzecznym drutom spawanym z obu stron. Standardowe grubości to 656 lub 868. Tego typu ogrodzenia mocowane są zwykle do słupków zrobionych ze stalowych kształtowników. Łączy się je złączkami lub śrubami. Słupki paneli prostych mocowane są do betonowych fundamentów lub przykręcane do ziemi. Firma JANMET posiada szeroki wybór ogrodzeń panelowych 2d przeznaczonych do samodzielnego montażu.

Ogrodzenia przetłaczane 3d to inaczej panele pojedyncze bez podwójnego wzmocnienia drutami poprzecznymi. Ich charakterystyczną cechą jest przetłoczenie w kształcie litery V, na całej szerokości panelu ogrodzenia. W zależności od modelu oraz wysokości panel pojedynczy 3d może mieć jedno lub kilka przetłoczeń na różnych wysokościach. Przetłoczeni nadają panelowi 3d ciekawy efekt wizualny oraz stabilizują jego konstrukcję.

Co potrzebujemy do zbudowania ogrodzenia?

Ogrodzenia panelowe metalowe nie składają się tylko z przęseł. By nasze opłotowanie spełniało swoją rolę i byśmy mogli bezproblemowo je zamontować, potrzebujemy też innych elementów. Są nimi:

  • przęsła
  • słupki
  • listwy maskujące
  • furtka
  • brama
  • śruby
  • mocowania

Jak zamontować ogrodzenie panelowe?

Jaki fundament wybrać? Możemy zrobić murek pod ogrodzeniem samodzielnie, lub kupić gotową podmurówkę. Wybierając drugą opcję wystarczy, że zakopiemy ją w podłożu w miejscu, gdzie będzie prowadził nasz płot.

Także podczas montowania słupków mamy wybór. Możemy je przymocować do podłoża za pomocą śrub. Są to specjalne śruby, które uniemożliwiają ich odkręcenie. Inną metodą jest zamocowanie ich w betonowych fundamentach.

Zawieszenie przęseł polega na przykręceniu ich do metalowych słupków specjalnymi śrubami. Powinno się je przymocować w minimum dwóch miejscach – u góry i na dole. Najlepiej jednak połączyć je w trzech, a jeśli producent pozwala, nawet w czterech miejscach.

By zamontować furtkę i bramę musimy użyć zamek oraz wkładkę bębenkową, klamkę, przy słupku od strony klamki, zamontować musimy szyld do furtki, a do furtki i słupka przeciwległego zawias kolanowy.

Na co zwrócić uwagę montując płot:

Wymiarowanie ogrodzenia

Jest o tyle ważnym elementem prac, że dzięki tej czynności znamy długość ogrodzenia i liczbę potrzebnych nam paneli. W czasie wymiarowania ogrodzenia musimy uwzględnić cały obwód działki, którą chcemy ogrodzić oraz ewentualne wcięcia. Na przykład te przy bramie, dzięki którym będziemy mogli zaparkować przed bramą, ale na posesji, nasze auto. Przed zakupem musimy więc zaplanować i wymierzyć ostateczny kształt ogrodzenia.

Wykonanie fundamentów

Dzięki temu, że ogrodzenia panelowe są niezwykle lekkie, fundament nie jest koniecznością. Jego brak powoduje obniżenie kosztów postawienia ogrodzenia, jednak fundament ma wiele zalet. Dzięki temu, że panele nie dotykają gruntu, a podmurówki, zmniejszamy ryzyko ich korozji. Fundament wzmacnia konstrukcję płotu, uniemożliwia podkopanie się pod nim (np. przez psa) oraz ogranicza możliwość wrastania w ogrodzenie roślinności.
Jeżeli nie chcemy lub nie potrafimy zrobić podmurówki, możemy skorzystać ze specjalnej prefabrykowanej. Wystarczy ją wkopać w ziemię. Ważne, by fundamenty były równo położone i trzymały poziom.

Montowanie furtki i bramy

Montując zarówno furtkę jak i bramę, najważniejsze jest, aby były one przymocowane poziomo, tzn. równolegle do podłoża.

Decydując się na samodzielne zamontowanie paneli ogrodzeniowych jeszcze bardziej zmniejszymy koszt opłotowania. Nie jest to trudne, jednak łatwiej będzie nam zainstalować panele w dwójkę.

Zobacz także...